Partimizi Erdoğan’a 2. kez kaptırmayacağız!

27 Nisan’da yapılacak İYİ Parti Kongresi için adaylığını açıklayanlardan birisi de Partinin, Göç ve Sığınmacılar Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın oldu. Hem ülkemizde, hem dünyada liderlikler ve siyasi alanların önemli bir değişimin arifesinde olduklarını belirten Akalın, “Türk siyasetinde de 20 yıllık bir saltanatın sonuna geliyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde, Türk siyasetinin önündeki 20-25 yılını belirleyecek olan politik kadroların görev alacağı bir dönem yaşanacak” dedi.

İYİ Parti’yi milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı eksende bin 200 Türk milliyetçisi tarafından kurulduğunu, YSK oyunlarıyla bazı hakları elinden alınsa bile yüzde 10 oy aldığını hatırlatan Akalın, şunları söyledi:

SONRADAN HATALAR YAPTIK

“Partiyi kurarken 8 bölgede toplantı yaptık. Toplantılarda nasıl bir parti olmunması gerektiği sorumuza yüzde 95 oranında ‘merkez parti’ denildi. Bin 200 arkadaşla birlikte partimizi milliyetçi, demokrat, kalkınmacı eksende kurduk. Sonradan hatalar yaptık.  Biz merkezileşmeyi aktörlerden aradık. Oysa merkezileşme öncelikle bir temel fikir olacak.

ÜÇ AŞAMALI ÇALIŞMA

Partimizin birinci aşama 6 aylık bir toparlanma sürecine ihtiyacı var. Geleneksel tabanımız bizi CHP’ye oy vererek ikaz etti. Şu anda yolun karşısından bizi izliyor. Ne yaptığımızı görüp ona göre geri dönecek. İlk 6 ayda geleneksel tabanın partiye yeniden inancını sağlayacak tedbirlerimiz var. Sonraki 2 yıllık dönemde demokratik merkezi inşa edebilmek için ana çekirdeği ortaya çıkarıp bir merkezileşme başlatacağız. Sonunda da iktidar yürüyüşüne çıkıp 2028 seçimine hazırlanacağız. Muazzam bir Cumhurbaşkanı kampanyası süreci yapacağız. Türkiye’yi yeni eksende, gelecekte Türk milliyetçilerini, Cumhuriyeti kuran fikrin sahiplerinin yeniden yöneteceği bir döneme taşımayı arzu ediyoruz.”

38 milletvekili iştah kabartıyor

Kongrenin ‘Centilmenler Kongresi’ biçiminde geçeceğini düşündüğünü ifade eden Akalın “Tayyip Erdoğan’a ikinci defa partimizi kaptırmayacağız. Bu, ne söylediğimi bilerek ve arkasında durarak kurduğum bir cümledir. Erdoğan için yüzde 3’lük bir İYİ Partiden de ziyade İYİ Parti’nin 38 milletvekili, yeni Anayasa dönemi için iştah kabartıyor. Onun için de partiye, kongre sürecine müdahale olabilir. İYİ Parti’nin yükselmesi her halükarda AKP’yi hem aşağı çeker hem de merkezden de iter. Bu bir risktir. İYİ Parti’yi kendi kuruluş ayarlarına ve iktidar yoluna sokacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x