Ev ve iş yeri sahipleri dikkat. Maliye’yi kapınızda bulabilirsiniz

Beyanname işlemi nasıl yapılıyor?

Mükellefler ilgili beyannamelere, Gelir İdaresi Başkanlığı, Dijital Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden erişebiliyor. İkametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlemlerin yapılabilme imkanı bulunuyor.

Beyanda bulunmak isteyen mükellefler işlemlerini vergi dairelerinde ve online olarak işlemlerini gerçekleştirebiliyor. İlk önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden hazır beyan sistemine giriş yapılıyor.

Mükellefler beyan sistemine, gib.gov.tr üzerinden 7 gün 24 saat erişebiliyor. Kullanıcı T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresini tuşlayarak hızlı ve kolay bir şekilde beyan işlemini yapabiliyor. Tahakkuk eden gelir vergisinin, iki eşit taksitte ödenebiliyor.

Söz konusu gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödeme gerçekleştirebilecek.

YURT DIŞI FAİZİNE YAKIN TAKİP

Tüm vergi türlerinden yükümlülüğü olan tam mükellef şirketlerden elde edilen kar paylarının 150 bin TL’yi aşması halinde, bunlar için beyanda bulunması gerekiyor.

Öte yandan, yurt dışından elde edilen faiz, repo ve kar payı gibi gelirlerin 8 bin 400 TL’yi aşması durumunda, bu gelirlerin tamamının beyan şartı bulunuyor.

DÜNYADAKİ VERGİ DAİRLERİ BİLGİ PAYLAŞIYOR

Kayıt dışı ekonomiyle ve vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında tüm dünyadaki vergi idareleri arasında bilgi paylaşımı yapılmasına fırsat veren çeşitli anlaşmalar düzenleniyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, G20 ve Avrupa Birliği’nin vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi ile vergi uygulamalarında şeffaflığın sağlanmasına ilişkin çalışmaları neticesi, “Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi” oluşturuldu.

AB üyesi ülkelerle birlikte 147 ülkenin taraf olduğu sözleşme, 2011’de Türkiye tarafından da imzalanarak 2018’de yürürlüğe girdi

FAİZ GELİRLERİ PAYLAŞTIRILIYOR

Bu bilgiler ışığında, hesap sahibine yönelik bilgiler, yıl sonu hesap bakiyesi, hesaba yıl içinde ödenen faiz ve temettü gibi gelirler ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin brüt tutarları ülkeler arasında karşılıklı paylaştırılıyor.

BEYANLAR VE GELİRLER KARŞILAŞTIRILACAK

Başkanlık, 5 Nisan Cuma günü sonuna kadar devam edecek gelir vergisi beyan döneminin sona ermesi sonrasında, yurt dışından gelir elde eden mükelleflerin verdikleri beyannameler ile gelirlerini karşılıklı kontrol sağlanacak.

Gelir elde etmesine rağmen hiç beyanname vermeyen ya da eksik gelir beyan eden kişiler, ceza uygulanması için ilgili vergi dairelerine bildirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x